WITAMINA C

WITAMINA C

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najlepiej przebadany surowiec kosmetyczny. Mimo, iż w kosmetykach jest używana od dawna ze względu na swoje uniwersalne właściwości, jej popularność nie maleje, a wręcz przeciwnie, firmy kosmetyczne prześcigają się w nowych propozycjach jej wykorzystania. Jakich jednak form używają, jak stabilnych i jaka jest ich rzeczywista efektywność?


Najczęściej wykorzystywaną formą witaminy C jest kwas askorbinowy. Aktywny biologicznie jest kwas L-askorbinowy, czyli o lewoskrętnej strukturze. Właśnie w tym wypadku producenci prześcigają się w ilości procentów na opakowaniu.

Czy dlatego, że wtedy lepiej działa? NIE! Po prostu wykazuje swoje aktywne działanie wyłącznie w dużych stężeniach, przez co ma również tendencję do podrażniania wrażliwej skóry i jest bardzo trudny do ustabilizowania. Szybko się utlenia i najzwyczajniej w świecie, przestaje działać. Jest podatny na światło, tlen, temperaturę i wiele innych czynników.

Fakty

1. Witamina C bierze udział w ogromnej liczbie procesów biochemicznych, a jej niedobory w naszym organizmie mogą prowadzić do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

2. Nie jesteśmy w stanie sami jej syntetyzować, musimy dostarczać ją z zewnątrz (z pożywieniem lub, w wypadku skóry, za pośrednictwem kosmetyków).

3. Jest bardzo silnym antyutleniaczem, uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienia.

4. Odświeża i delikatnie złuszcza skórę, rozjaśnia jej koloryt, hamuje nadprodukcję melaniny, a więc zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia już istniejące.

5. Działa przeciwzapalnie i przyśpiesza gojenie, przez co polecana jest również do pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej.

6. Bierze udział w syntezie kolagenu - ujędrnia i wzmacnia naskórek.